Vysoká vlhkosť, plesne, mokré plochy – kúpeľňa je jediná miestnosť, kde vlhkosť pravidelne stúpa nad optimálne hodnoty. Pri nesprávnej starostlivosti o vybavenie kúpeľne sa plesne môžu rozšíriť v priestoroch medzi škárami a ohrozovať tak zdravie rodinných príslušníkov.
Ak si chcete vytvoriť dobrý systém v upratovaní kúpeľne, poradíme vám, ako postupovať a na čo nezabúdať.
Tesnenia okolo vodovodných batérií
Neustále ich používame, ale neuvedomujeme si, že stojatá voda v tesnej blízkosti (na tesneniach) vodovodných batérií je ideálnym prostredím na rozmnoženie plesní. Pri umývaní kúpeľne dôkladne vyčistite tesnenia vodovodných batérií a samotné vodovodné batérie.
Sprchové vaničky
Ak máte sprchový kút, dôkladne vyčistite sprchové vaničky, ich tesnenia a nezabúdajte ani na odtok. Na odtok použite špeciálny prípravok, ktorý bráni zaneseniu potrubia a jeho upchatiu. Možno sa vám zdá, že sa vám nemá čím zaniesť. Napríklad také popadané vlasy dokážu odtok pomerne rýchlo upchať. Nezáleží na tom, či máte obdĺžnikové sprchové vaničky, či štvorcové sprchové vaničky, pri umývaní nešetrite chémiou a občas použite aj ocot, či sódu bikarbónu. Oceníte to najmä, ak je vaša sprchová vanička svetlej farby.
Priestor za práčkou a košom na špinavé prádlo
Práve na tieto miesta pri upratovaní najviac zabúdame. Za práčkami sa hromadí špina, prach a zažiera sa do dlažby. Za košom na špinavé prádlo môže zase stekať vlhkosť zo steny a na podlahe sa môže vytvoriť pleseň.
Pri každom sobotnom upratovaní skontrolujte a poumývajte aj tento priestor. Pleseň tak nebude mať šancu.
Ak máte obklad až po strop, odporúčame vám použiť parný mop, ktorý vám dôkladne vyčistí obklad aj v ťažko dostupných miestach. Dávajte pozor ale na zrkadlo a závesné skrinky. Ak máte v kúpeľni šikovné LED zrkadlá, o to väčší pozor si dávajte, aby ste nezhodili zrkadlo s osvetlením.
Nezabúdajte pravidelne prať kúpeľňové predložky a čistiť vaňové zásteny (ak máte vaňu).