Planéte môžete pomôcť aj vy: poradíme vám, ako na to

V poslednej dobe je veľmi častou témou ekológia a životné prostredie. Čelíme totiž klimatickej kríze a globálnemu otepľovaniu. Podľa odborníkov majú tieto katastrofy skutočne hrôzostrašné predpovede. Práve preto by sme mali začať niečo robiť. Nikdy predsa nie je neskoro.

Aj napriek tomu, že vo väčšine prípadov záleží najmä na vláde a jej opatreniach voči tejto téme, každý z nás môže niečo urobiť pre našu planétu. V tomto článku vám prinášame tipy a veríme, že niektoré z nich sa ujmú práve u vás.

Trieďte odpad

Môže sa zdať, že triedenie odpadu je banalita, no nie je to tak. Niektorí dospelí ľudia v dnešnej dobe stále nevedia, čo kde patrí. Skvelým riešením je nádoba na separovaný odpad. Vo väčšine prípadov je rozdelený podľa farieb, poprípade je na ňom napísaný druh odpadu, ktorý do danej nádoby patrí.

Ak chcete urobiť niečo viac a triedenie odpadu už máte v malíčku, môžete sa zapájať do rôznych akcií na zber odpadu z prírody. Poprípade si na prechádzku zoberte vrece na smeti a celou cestou môžete odpadky zbierať. Možno by ste neverili, no aj týmto dokážete našej planéte pomôcť.

Zálohovanie PET fliaš

Skvelou novinkou, ktorá sa ujala aj na našom území je zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Táto činnosť sa naplno rozbehla od začiatku tohto roku. Ako to funguje? Cena nápoja je rovnaká, no pri pokladni zaplatíte o 15 centov viac ako zálohu. Keď fľašu vypijete, rozhodne ju nekrčte. Je dôležité, aby ste ju do automatu vrátili v neporušenom stave.

Keď takúto fľašu hodíte do automatu, vydajú vám lístok, ktorý si môžete uplatniť pri nákupe. Strhnú vám tak z celkovej ceny 15 centov, ktoré ste zaplatili predtým ako zálohu.

Samozrejme, povedomie o ekológii je potrebné rozširovať aj do materských či základných škôl. Preto sa môžete pridať do rôznych neziskových organizácii, ktorí sa tejto téme venujú. Pomoci rozhodne nie je dosť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *