TOP starostlivosť o vaše interiérové doplnky

V čom spočíva zázračná starostlivosť o záclony a tapety? Aké čistiace prostriedky sú ideálnymi pomocníkmi vo svete upratovania? Jedno je však isté. Pravidelnou údržbou dokážete predĺžiť životnosť vašich doplnkov. Dnes vám predstavíme osvedčené postupy čistenia záclon a tapiet a možno sa niečo nové dozviete.

Čistíme tapety

Pri čistení tapiet postupujte opatrne. Z domácich prostriedkov môžete na ich údržbu použiť kriedu, mastenec, citrón či mydlovú vodu. V žiadnom prípade nečistite tapety silou, ale jemne a prostriedkami určenými na konkrétny materiál. S určitosťou vieme povedať, že sklenené a samozrejme aj vinylové tapety môžete očistiť handričkou, ktorú predtým namočíte do vody. Pomocou jemného utierania zmizne špina preč. Pre bambusové, reliéfne i papierové tapety sú vhodnými čistiacimi prostriedkami: vysávač s nádstavcom-kefkou, suchou utierkou, mäkkou kefkou. Špinu z tapiet nezoškrabujte, lebo poškodíte jej povrch. Postupujte trpezlivo, opatrne a precízne. Výsledok sa čoskoro dostaví.

Zaručená čistota záclon

Čistenie záclon vám snáď ani nemusíme predstavovať, ale možno ste o niektorých detailoch ešte nepočuli. Pri čistení svetlých záclon používajte bieliace prostriedky na ne určené, pre farebné to neplatí. Ony majú svoje čistiace prostriedky. Predtým však špinavé záclony vložíme do čistej vane, do ktorej ste predtým napustili chladnú vodu. Záclony tam pekne ponoríte a necháte odstáť aj celú noc. Do vody môžete z domácich prostriedkov pridať sódu bikarbónu alebo kypriaci prášok do pečiva.

Ráno potom záclony ešte v studenej vode preplákajte a poskladané ich vložte do bubna práčky. Nastavte šetrný program a najnižšie otáčky a pri teplote najviac 40 °C môžete spustiť práčku. Po vypraní ich môžete hneď vyvesiť na garnižu, nech sa krásne vystrú, prípadne ich rozložte na sušiak na bielizeň. Záclony žehliť nemusíte, ak nie sú z prania pokrčené. Ak sú, odporúčame zvoliť na žehličke šetrný program, aby ste ich nespálili. Žehlite záclony z rubu, príp. ich ešte prekryte utierkou, cez ktorú ich prežehlíte. Hotovo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *