Porovnávame vykurovacie materiály: Aký je vhodný do domácnosti?

Každá domácnosť rieši príchodom zimného obdobia rovnakú otázku. Aký vykurovací materiál zvoliť tak, aby boli náklady čo najnižšie a výsledok čo najlepší? Na výber máme hneď niekoľko materiálov.

Drevo

Staré dobré drevo používa väčšina domácností najmä vďaka nízkej cene. Ak sa rozhodnete pre drevo, mali by ste siahnuť po tvrdých drevinách, ako je napríklad buk alebo dub. Popol z dreva môžete použiť spolu s kompostom ako hnojivo.

Samozrejme, aj drevo má svoje nevýhody, medzi ktoré patrí nadmerná vlhkosť. Drevo je nutné pred použitím vysušiť. Proces vysychania trvá aj dva roky. Následne je nutné drevo skladovať. Mnohí za negatívum považujú aj nutnosť predprípravy.

Hnedé a čierne uhlie

Výhodou je bez pochýb nízka cena uhlia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo po ňom mnoho domácností siahne. Pokiaľ máte doma nainštalovaný automatický kotol, je vykurovanie uhlím skutočne pohodlné a spoľahlivé.

Na druhej strane uhlie nie je prijateľné voči životnému prostrediu, najmä kvôli vysokým emisiám. Taktiež potrebujete vyhradenú miestnosť na skladovanie.

Drevené pelety

Ide o materiál, ktorý je spracovaný pod vysokým tlakom do tvaru valčekov o veľkosti cca 8 milimetrov. Pelety, ako už zo samotného názvu vyplýva, pozostávajú z dreva, konkrétne z drevných pilín. Ide o obnoviteľný zdroj, ktorý je označovaný za ekologický.

Ak sa rozhodnete vykurovať domácnosť peletami, musíte pouvažovať o inštalácii kozubu či kotla s automatickým alebo poloautomatickým podávačom, čo sa môže niekomu zdať ako privysoká počiatočná investícia.

Drevené brikety

Brikety sú podobne ako pelety spracované pod tlakom. Môžu byť vyrobené z odpadového papiera alebo z drevných pilín, ktoré sú vedľajším produktom nábytkárskeho priemyslu. Znova ide o ekologický materiál. Brikety nevylučujú veľa emisií a hodia sa aj do klasického kotla alebo kozubu. Ich nespornou výhodou je najmä to, že obsahujú len málo vody, a preto ich nemusíte sušiť ako napríklad drevo.

Aj pri drevených briketách ale musíte počítať so skladovacími priestormi, ktoré musia byť v prvom rade suché.

Vyberte si materiál podľa svojich možností. Ak hľadáte ekologické palivo, brikety a pelety sú jednoznačne lepšou voľbou. Pokiaľ je pre vás rozhodujúcim faktorom cena, vyskúšajte drevo alebo uhlie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *