Tepelné čerpadlá si rozhodne neobstarávajte z týchto dôvodov

Láka vás možnosť zbaviť sa závislosti na dodávkach tepla či komodít potrebných na výrobu tepla? Túžite po istote dlhodobo nízkych účtov za teplo a teplú vodu? S tepelnými čerpadlami je to skutočne možné, tieto výhody však nie sú vždy kompatibilné s faktormi na nižšie uvedených riadkoch.

Nízka obstarávacia cena

Veľké rozdiely v tom, aké množstvo tepla za akú cenu získate, existujú nielen naprieč produktmi rovnakého typu, napr. tepelné čerpadlá vzduch/voda, ale aj naprieč jednotlivými typmi čerpadiel. Vylúčiť možno situáciu, kedy tepelné čerpadlo s nízkou obstarávacou cenou zároveň dokáže spoľahlivo dodávať lacné teplo. Háčikov môže byť niekoľko:

 • Tepelné čerpadlo je nekvalitné, má nízky vykurovací faktor, tj. na výrobu tepla potrebuje veľké množstvo elektrickej energie a jeho skutočné náklady na prevádzku tak často zaostávajú za očakávaniami majiteľa.
 • Predajca do ceny tepelného čerpadla nezahrnul všetky položky, ktoré si budete musieť dokúpiť najneskôr v okamihu inštalácie čerpadla.

Sú dostupné ihneď

Dopyt po tepelných čerpadlách je extrémny tak, ako domácnosti naprieč Európou hľadajú v tomto zdroji tepla ochranu pred ďalším rastom cien či dokonca nedostupnosťou zemného plynu. Avšak, obstaranie tepelného čerpadla je investíciou v rade niekoľko tisíc eur, od ktorej očakávame rýchlu návratnosť a zároveň stabilitu. Obe tieto požiadavky dokáže splniť iba správne vybrané tepelné čerpadlo, ktoré zároveň inštalujú kvalifikovaní remeselníci.
Pokiaľ zanedbáte výber či následnú inštaláciu, napr. z dôvodu snahy sprevádzkovať nový zdroj tepla čo najrýchlejšie, riskujete:

 • vyššie ako očakávané náklady na teplo,
 • nedostatok tepla v čase veľmi nízkych teplôt vonkajšieho vzduchu,
 • zvýšený prevádzkový hluk tepelného čerpadla,
 • zvýšenú poruchovosť a s ňou spojenú kratšiu než očakávanú životnosť čerpadla.

Je s ním spokojný sused či kolega z práce

Vhodnosť jednotlivých tepelných čerpadiel ovplyvňujú napríklad:

 • dispozícia nehnuteľnosti,
  veľkosť a charakter terénu v okolí nehnuteľnosti (pre prípadné umiestnenie zemných kolektorov čerpadiel zem/voda),
 • tepelné straty
 • typ rozvodu tepla (radiátorové vs. podlahové),
 • požiadavka na dodávky teplej vody a objem spotrebovanej teplej vody.

To, že sa vám dostáva kladné hodnotenie na konkrétne tepelné čerpadlo, neznamená, že rovnaký produkt je vhodný aj pre Vás.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *