Orchidey v zime

Zimné obdobie je časom zdanlivého pokoja. Príroda spí pod snehovou pokrývkou, ale orchidey sa v teple nášho domova majú čulo k svetu. Viete, ako v chladnej časti roka postupovať pri pestovaní teplomilných orchideí a načo dať pozor?

V prípade, že sa o orchidey, ktoré pestujeme, dobre staráme, budú nás cez zimu tešiť bohatým kvitnutím.

Fotografujeme je, v literatúre aj na internete o nich hľadáme nové informácie. Súčasne je ale potrebné starostlivo sledovať podmienky, v akých orchidey pestujeme. Zhrňme si tie najdôležitejšie.
Teplomilné orchideje: najbežnejšie na vašom parapete

Do tejto obľúbenej skupiny rastlín patria predovšetkým Phalaenopsis, teplomilné príslušníci rodu Dendrobium (dendrophaly sú vedľa phalů v domácnostiach najčastejšie pestovanými orchideami), Paphiopedilum, Oncidium a tiež všetky vandovité orchidey.
Buď svetlo! Ako vyzrieť na krátke dni a málo slnka

Limitujúcim faktorom prospievanie našich orchideí v zimnom období je svetlo. Kým ostatné podmienky, ako je výživa, zálievka či teplota, sme schopní vlastnými silami as minimálnym úsilím upraviť, vetru, dažďu a ani slnku zatiaľ rozkázať nevieme.

Väčšine orchideí postačí vhodné miesto. Umiestnite ich čo najbližšie k oknu, na okenný parapet, a odstráňte všetko, čo bráni slnečným lúčom v ceste. Vytiahnite žalúzie, rozhrňte záclony. Dôležitá je aj orientácia okna: čím dlhšie na rastliny svieti slnko, tým lepšie.

Vyššiu potrebu svetla majú predovšetkým Vandy a Oncidia. V zimnom období im môžete tiež přisvěcovat. Rozsvietiť luster v izbe ale nestačí! Ideálne je použiť špeciálny biozářivku a umiestniť ju v dostatočnej blízkosti rastliny. (Veľký výber osvetlenia pre rastliny ponúkajú internetové GrowShopy.)

Aby bol efekt viditeľný, musí byť svetlo dostatočne intenzívne a je potrebné svietiť v priebehu dlhšieho časového intervalu (ideálne po dobu 10-12 hodín denne). Nezabudnime teda ani na ekonomickú stránku veci: obstarávacia cena osvetľovacieho zariadenia a platba za spotrebu elektrickej energie sa na rodinnom rozpočte určite prejaví.
Teplota? Nenechajte je prechladnúť!

Zimné starostlivosti o teplomilné orchidey sa v priebehu roka nijako zvlášť nemení. Tieto rastlinky nevyžadujú žiadne obdobie pokoja, netreba ich přisušovat ani znižovať okolitú teplotu. Podrobné informácie k ich pestovanie nájdete v prvých dieloch nášho orchidejového seriálu.

Aj keď rastliny pestujete v bežných podmienkach vášho bytu, nepodceňujte správne nastavenie teploty. Optimum sa pohybuje okolo 20 stupňov Celzia, ani v noci by teplota nemala klesnúť príliš hlboko pod 18 stupňov. Zálievku aj prípadné zahmlievaniu vykonávajte vždy ráno: ako nastane nočné ochladenie, rastlina musí uschnúť!

Zimné hnojenie: iné zloženie, nižšie dávky

Prísun živín v tomto období nie je vhodný pre každý exemplár, chápte ho ako akýsi nadštandard. Ak vynecháte zimné výživu úplne, pravdepodobne sa vôbec nič nestane. Prečo teda hnojiť? Pozrime sa na náš Phalaenopsis: ani v zimnom období sa jeho rast nezastaví. Vitálny rastline zreteľne přirůstají korene aj listy a tvoria sa nové kvetné stvoly. Takéto úsilie si predsa kvapku výživy zaslúži!

Zimné ľahké hnojenie ale možno odporučiť len u zdravých rastlín, ktoré sú umiestnené na stanovišti s výbornými svetelnými podmienkami a sú zalievané celoročne dažďovou alebo demi vodou. Výživu aplikujeme s cieľom udržanie kondície a bohatého kvitnutia orchidey, nikdy nie kvôli nárastu zelenej hmoty. Preto je veľmi dôležité dbať na zloženie hnojiva.

Pre zimné výživu zvoľte výhradne hnojivo s výrazne zníženým podielom dusíka (N) v prospech fosforu (P) a draslíka (K). Napríklad hnojivo Substral Orchideen má pomer NPK 4,0%: 4,5%: 8,0%, hnojivo Plagron Alga Bloom dokonca 1,5%: 13,0%: 14,0%.

Inou zaujímavou možnosťou, ako podporiť zimné kondíciu teplomilných orchideí, je použitie podporných prostriedkov, ako je Orchimix či listová výživa. Dávkovanie všetkých výživových prostriedkov by sa malo ale v tomto období držať vždy pri spodnej hranici odporúčanej dávky a hnojivá zálievka by sa mala striedať aspoň s jednou zálievkou čistou vodou.
Teplomilné orchideje, ktoré by ste v zime hnojiť nemali

Patrí sem predovšetkým rastliny, ktoré sú v rekonvalescencii. Vašim marodům v tomto období najlepšie prospeje čistá dažďová voda. Nie každý pestovateľ je ochotný rozpúšťať snehové záveje doma vo vani, ale je to skutočne to najlepšie, čo môžete akékoľvek svoje orchidei na zotavenie ponúknuť.

Hnojiť by ste nemali ani orchidey, ktoré celoročne zalievate mestskou vodou obvyklé kvality. Podrobnosti k tejto téme nájdete v článku, venovanému zálievke a hnojenie orchideí. Takéto rastliny totiž zimné zastavenie prísunu solí, obsiahnutých v hnojive, veľmi uvítajú.

Niekoľkomesačné zálievka čistou vodou pomôže prepláchnutie substrátu a rastlina sa osvieži. Chudšího kvitnutia sa nemusíte obávať, zdravá a silná orchidea, ktorá načerpala dostatok výživových látok vo vegetačnom období, kvitnúť bez problémov a zimné očistná kúra jej predĺži život.
Zimné nebezpečenstvo: opad pukov, chlad a hmyz

Žltnutie, zasychanie a opad pukov vás nemusí nijako znepokojovať. Nejedná sa o žiadnu chorobu, obvykle je to následok už spomínaného zníženého množstva svetla v zimnom období. Závažnejším nebezpečenstvom môže byť chlad, ktorý v mrazivých dňoch dýcha z okenných tabuliek, či dokonca veje z otvoreného okna.

Mrazivý prievan môže byť ďalšou príčinou opadu púčikov, ale môže tiež spustiť nebezpečný hnilobný proces, prejavujúce sa u Phalaenopsis obvykle guľatými vodnatými škvrnami na listoch. U tenkolistých orchideí potom prechladnutie sprevádza prudké vädnutia a zasychanie listov. Riešenie je jediné: na orchidey nevetrajte a dbajte, aby sa ich listy nikdy nedotýkali okenného skla.

Suchý vzduch, sálajúce z radiátorov, je ideálnym prostredím pre savé škodcov, predovšetkým roztočca. Pravidelne rastliny kontrolujte, pozornosť venujte najmä spodnej strane listov, a pri objavení škodcu postihnutú orchidea okamžite izolujte a chemicky ošetrite. Vlhkosť môžete zvýšiť zahmlievaním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *