Linoleum: Čo by ste o podlahovej krytine mali vedieť?

Začínate s úpravou podlahy alebo rekonštrukciou? Pri rozhodovaní, ktorú podlahovú krytinu zvoliť, sa nie jedna domácnosť zapotí. Na trhu je toľko podlahových materiálov, ktoré sú k dispozícii a vybrať si tú správnu môže byť namáhavý proces. Ak sa teda chystáte urobiť rozhodnutie, v prvom rade by ste mali poznať výhody a nevýhody jednotlivých krytín.

Benefity linolea

Staré dobré drevené parkety či laminátové podlahy už nie sú jediné, ktoré dominujú trhu. Medzi špičky sa totiž radí aj prírodné linoleum. Aké sú teda jeho výhody?

Linoleum je skvelá voľba najmä preto, že je cenovo dostupné, odolné, všestranné, ľahko inštalovateľné a ekologicky šetrné. Je lacnejšie ako tvrdé drevo alebo dlaždice, a zároveň drahšie ako vinyl. Vydrží vám ale dvakrát dlhšie. Pri správnej údržbe aj niekoľko desaťročí.

Čo sa jeho praktickej stránky týka, linoleum je neuveriteľne trvanlivé, je pomerne odolné voči vode a ľahko čistiteľné. Navyše, linoleum si dokáže zachovať svoj pôvodný vzhľad počas väčšinu svojho života. Nie je nafarbené len na povrchu, farba ním preniká, takže ani roztrhnutím či opotrebením o vzor neprídete. Linoleum tiež odoláva škrabancom a oderom. A je vhodné pre alergikov.

Podlahová krytina je skvelá aj vďaka širokej škále možností rôznych dizajnov a štýlu. Môžete si vybrať medzi linoleom s imitáciou dreva, dlaždíc, zaujímavých vzorov či atypických farieb. Po estetickej stránke skutočne uspokojí aj tých najnáročnejších.

Jeden z najlepších aspektov linolea, je aj to, že ide o ekologický materiál. Ľanový olej, jeho primárna zložka, je obnoviteľným zdrojom.

A čo jeho nevýhody?

Linoleum je pružná podlahová krytina a rovnako ako všetky pružné podlahy môže byť roztrhané alebo poškriabané nábytkom či podpätkami.Jeho čerstvá vôňa ľanu pri pokládke, nemusí byť nepríjemná, avšak žiadne obavy, nebude sa u vás vznášať večne. Mali by ste si tiež uvedomiť, že ide o prírodný materiál, ktorý časom jemne zmení svoj odtieň. Preto najprv vyskúšajte vzorku toho linolea, ktoré vás zaujíma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *